havuz 10 kucuk

BEYAZ YAKANIN HAVUZ PROBLEMİ

“Asıl mesele çalışma masamızda kaç saat oturduğumuz değil. Önemli olan yaptığımız işe harcadığımız enerji ve sonucunda yarattığımız değer.”

Tony Schwartz

 

Boş bir havuzu, tek başına 1. musluk 12 saatte, 2. musluk 8 saatte dolduruyor. Tabanındaki 3. musluk ise 24 saatte boşaltıyor. 1. ve 2. musluk 4 saat açık kaldıktan sonra 3. musluk açılıyor. Bu havuz kaç saatte dolar?

Muhtemelen, çocukluğunuzda bu havuz problemlerinden benim gibi bolca çözmüşsünüzdür. Şimdi gelin, bu havuz problemini günümüzün bir beyaz yaka çalışanına uyarlayalım. Hikayemiz pandemi döneminde geçsin. Kahramanımız Zeynep diyelim ki bir finans şirketinde teknoloji departmanında orta kademe yönetici olarak çalışıyor. Bu aralar 4 yaşındaki oğlu geceleri onu pek uyutmuyor. Zeynep, 8:30’daki Zoom toplantısına ikinci kupa kahvesi ile katıldığında bir hayli bitkin görünüyor. 21 kişinin katıldığı toplantı sırasında, içeriden gelen oğlunun ağlaması, eşinin çaresizce sesini yükseltmesi bir hayli dikkatini dağıtıyor. 1.5 saat süren, niye davet edildiğini tam anlayamadığı toplantının sonunda, yüzü kıpkırmızı olmuş oğlunu yanına alarak köfte yapmaya gidiyor. Şimdi toplantı sırası eşinde. Sabah kahvaltı etmediğini hatırlayarak ağzına çikolatalı bir kurabiye atıyor. Kapı çalıyor. Sanal market gelmiş. Maskesini kapıp ısrarla çalmaya devam eden kapıya koşuyor.

Hikayeyi daha fazla uzatmayacağım. Sanırım zihninizde biraz olsun canlanmıştır. Belki bazılarınıza çok tanıdık gelmiştir. Şimdi havuz problemimizi bu hikayeye uyarlayalım. Zeynep 1 kurabiye, 2 kupa kahve, 4 yaşındaki oğlu ve 5 saatlik uykuyla, bu iş gününü verimli bir şekilde tamamlayabilmek için ne yapmalı? Ne kadar zamanda, ne kadar enerjiyle, masasının üstündeki kocaman “To do list”e, kaç tane “check” atabilecek? Abarttığımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Günümüz kurumsal çalışanı, iş/özel yaşam sınırları kaybolmuş dünyasında, 7x24 taleplere cevap vermeye çalışırken, yukarıdakine benzer bir tempoda koşturuyor. Pandemi öncesinde de durum çok farklı değildi. Pek çok danışanım, 8-10 saat süren tipik bir çalışma gününü, yorgun argın bir maraton koşucusu gibi tamamlıyor. Erken çıksa yöneticisine, geç kalsa ailesine dert anlatmaya çalışıyor. VUCA dünyasında, hayat belirsizleşip karmaşıklaştıkça, gün geçtikçe artan talepler karşısında kapasitesini arttırmak yerine, kendine zarar verme pahasına ittiriyor.  

Yazar Jim Loehr ve Tony Schwartz, “The Way We're Working Isn't Working” (İş Yapış Şeklimiz Artık İşe Yaramıyor) isimli kitaplarında benzeri soruların cevaplarını arıyorlar. Bildiğim kadarı ile bu kitap Türkçeye çevrilmedi. Yazarların diğer kitabı “The Power of Full Engagement”, “Yüksek Performans Teknikleri” adı ile Türkçe yayınlandı. Bu iki kitapta, profesyonel sporcular, sağlık çalışanları, polis teşkilatları, hukukçular, öğretmenler ve iş dünyasından pek çok farklı meslek grupları ile yaptıkları değerli çalışmaları ve araştırmaları okuyabilirsiniz.

Tony Schwartz diyor ki; zamanınızı değil enerjinizi yönetin. Çünkü insanoğlu bilgisayarlar gibi yüksek hızda, kesintisiz sürelerde çalışmak üzere tasarlanmamıştır. Aynı nefes alış ve verişimiz gibi çalışma ve dinlenme arasında da bir salınımı öneriyor.

En verimli ve sağlıklı çalışma için, maraton koşmak yerine, bir kısa mesafe koşucusu gibi yüksek ve olumlu enerji ile çalışmak ve sonrasında bilinçli kısa dinlenmeler gerekiyor.

Enerji ModeliAraştırmalara göre en yüksek performans alanında geçirebileceğimiz maksimum süre 90 dakika. Ondan sonra bilinçli olarak olumlu ve düşük enerji ile kendinizi yenilemeniz öneriliyor. Halbuki pek çok çalışan bir maraton koşucusu gibi hayatta kalma temposunda, stres içinde iş günlerini tamamlıyor.  Eğer bu durum kronikleşirse kaçınılmaz olarak kendilerini buldukları hal ise “burn-out” yani tükenmişlik oluyor.

Şimdi de sizlere sormak istiyorum.

  • Siz kendinizi en sık hangi kadranda buluyorsunuz ?
  • Ortalama 8-10 saatlik bir iş gününde en fazla kaç saat yüksek performans ile çalışabiliyorsunuz?
  • Nasıl molalar veriyor ve neler yaparak dinleniyorsunuz?
  • Kaynaklarınızı nasıl kullanıyorsunuz?
  • Düşüp kalktığınızda hangi enerji ile yola devam ediyorsunuz?
  • Günlük yükünüz sürekli artarken, kapasitenizi de aynı oranda arttırıyor musunuz?
  • Bu dönemdeki iş temponuzu, günlük koşuşturmacanızı ne kadar zaman daha bu şekilde sürdürebilirsiniz?

Merak edenler için başlangıçta yer alan havuz probleminin cevabı 5 saat.

Sizleri de kendi kaynak havuzunuz üzerine düşünmeye davet ediyorum.